Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

78 rocznica bitwy pod Wolą Wodyńską

W niedzielę 17 IX 2017 r. uczniowie z naszej szkoły pod opieką p. A. Adamiak, p. M. Żbik oraz A. Kazimierczak wzięli udział w obchodach 78 Rocznicy Bitwy pod Wolą Wodyńską. W tym roku uroczystości odbyły się pod Honorowym Patronatem Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach.
Obchody rozpoczęły się w Parku Podworskim od powitania wszystkich przybyłych gości przez wójta gminy Wodynie – p. Wojciecha Klepackiego. Następnie wysłuchaliśmy prelekcji prof. Jarosława Cabaja z wydziału Historycznego UPH. Profesor przybliżył wszystkim zebranym rys historyczny walk, które miały miejsce na terenie gminy Wodynie we wrześniu 1939r.
Następnie odbył się uroczysty przemarsz w kierunku Cmentarza Wojennego, gdzie została odprawiona polowa msza św. w intencji Ojczyzny oraz wygłoszono Apel Poległych. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP ze Stoczka Łukowskiego. Po interesującym montażu słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów  z Zespołu Szkół w Wodyniach pozostaliśmy w nastroju powagi i zadumy. Delegacja z naszej szkoły, na czele z dyrekcją – p. W. Rolewicz, złożyła biało-czerwony wieniec pod pomnikiem upamiętniającym poległych w walkach żołnierzy.
Po powrocie do parku mieliśmy możliwość posilić się prawdziwą żołnierską grochówką lub bigosem. Gorący posiłek pozwolił nam się rozgrzać i nabrać sił na kolejne, zaplanowane atrakcje.  Jedną z nich była „podróż w czasie” dzięki grupom rekonstrukcyjnym, które zaprezentowały inscenizację bitwy pod Wolą Wodyńską. Mimo deszczu, wszyscy z zaciekawieniem obserwowali wydarzenia z 1939r.
Ostatnim punktem tegorocznych obchodów były prezentacja Klubu Kolekcjonerów oraz pokazy sprzętu wojskowego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki wojskowym autem po terenie parku.
Dla wszystkich uczestników ten dzień był doskonałą lekcją historii oraz patriotyzmu – uczciliśmy pamięć o żołnierzach walczących w bitwie pod Wolą Wodyńską.
Oprac. p. Anna Kazimierczak

Komentowanie zostało zablokowane.