Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Białowieża

W DALSZĄ DROGĘ Z EKOLOGIĄ…
W piątek 18 września uczniowie naszej szkoły pod opieką pani dyrektor Wiesławy Rolewicz, p. Emilii Stosio i p. Agnieszki Olszewskiej wyjechali do Białowieży. Pogoda nam sprzyjała, świeciło ciepłe słonko.
Wycieczka odbyła się w ramach realizowanego przez naszą szkolę programu ekologicznego „Spotkania z przyrodą”. Wyjazd był współfinansowany z WFOŚiGW w Warszawie.
Na miejscu spotkaliśmy się z przewodnikiem i udaliśmy do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Poznaliśmy środowisko i tryb życia przebywających tam zwierząt. W Rezerwacie prezentowana jest grupa żubrów składająca się z jednego dorosłego samca, kilku żubrzyc oraz ich potomstwa. Eksponowane są tam także żyjące w puszczy jelenie, sarny, dziki, łosie, wilki, żbiki i rysie oraz koniki polskie typu tarpan. Uzupełnieniem ekspozycji są żubronie – mieszańce żubra z bydłem domowym. Mieliśmy okazję obejrzeć z bliska jelenia, usłyszeć jego głos, również wilk zaszczycił nas swoją uwagą. Na pozostałych zwierzętach nie zrobiliśmy większego wrażenia, ponieważ leżały ospałe i wygrzewały się na słonku.
Następnie udaliśmy się na 3 kilometrowy spacer po Białowieskim Parku Narodowym. Obserwowaliśmy przyrodę, jej piękno, rozpoznawaliśmy gatunki drzew i krzewów. Widzieliśmy stare i ogromne lipy, dęby, graby, klony, jawory, świerki. Podczas tej wędrówki udało nam się spotkać zabłąkanego i ogromnie zdziwionego tak liczną grupą małych turystów zaskrońca.
Po tej męczącej wędrówce autokarem pojechaliśmy do Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, w którym przewodnicy zaprezentowali nam tamtejsze zbiory przyrodnicze z dziedziny zoologii, botaniki, historycznego użytkowania Puszczy. Szczególnie silnie akcentowali procesy ekologiczne charakterystyczne dla Białowieskiego Parku Narodowego. Na ekspozycji stałej podziwialiśmy najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne.
Pani przewodniczka, w terenie, przygotowała warsztaty zabawowe dla naszych uczniów, inicjujące polowanie wilków bądź rysi na sarny. Omówiła czym się różnią. Dzieci miały odegrać odpowiednio omówione scenki. Bawiły się przy tym świetnie. W nagrodę otrzymały przygotowane przez panią maski.
Na koniec udaliśmy się na plac zabaw z przeszkodami oraz eksponatami dwóch żubrów, również służących dzieciom do ich szaleństw. Wszyscy dali upust swojej niespożytej energii.
Pełni wrażeń, nowych doświadczeń i przeżyć wróciliśmy szczęśliwie do domu.
Opracowała:
p. Agnieszka Olszewska

Komentowanie zostało zablokowane.