Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Dokąd lecą nasze bociany?

W dniu 9 listopada bieżącego roku odbyło się II spotkanie ornitologiczne z panem Ireneuszem Kaługą – członkiem zarządu Siedleckiej Grupy Ekologicznej. Tematem prelekcji były bociany białe – ponieważ tymi ptakami w sposób szczególny zajmuje się Grupa Ekologiczna. Pan Ireneusz opowiedział wiele ciekawostek z życia tych ptaków m.in., jak inwentaryzuje się gniazda bocianów, określa stopień zagrożenia każdego z nich, a w razie potrzeby je naprawia i konserwuje.
By chronić bociany są one znakowane przy pomocy kolorowych obrączek, a niektórym zakłada się nadajniki GSM. Prowadzone są badania nad odczytywalnością poszczególnych typów obrączek, oraz opisuje się miejsca ważne dla bocianów.
Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że nasze bociany mogą dolatywać na zimowiska aż do Republiki Południowej Afryki i wracać w pobliże miejsc urodzenia. Poznajemy również rozmieszczenie przestrzenne, najcenniejszych żerowisk oraz odległości od gniazd do miejsc zdobywania pokarmu.
Pan Ireneusz swoimi profesjonalnymi opowieściami, popartymi ogromną wiedzą o naszych polskich ptakach – wzbudził ogromne zainteresowanie wszystkich uczniów. Opowieści były poparte prezentacją multimedialną pt. „Dokąd lecą nasze bociany”.
Wiele emocji wzbudziła wśród uczniów informacja o tym, że strzela się do bocianów białych przelatujących przez terytorium Libanu. W związku z tym problemem prowadzona jest kampania edukacyjna nagłaśniana za pośrednictwem mediów, portali społecznościowych i w terenie. Grupa Ekologiczna przygotowała ulotki i materiały edukacyjne i dotarła z nimi także do libańskich szkół.
Ponadto dowiedzieliśmy się, że Grupa Ekologiczna wraz z wolontariuszami od kilku lat organizuje akcję obrączkowania i liczenia bocianów na Podlasiu. Uczniowie mieli okazję obejrzeć z bliska takie obrączki oraz dowiedzieć się co oznaczają znajdujące się na nich symbole. Pan Kaługa zachęcał dzieci, aby miały swój udział w znakowaniu bocianów i czasem jakieś drobne oszczędności zamiast na kolejne słodycze – przeznaczyły na pomoc w gromadzeniu środków na zakup obrączek. W takim „bocianim programie” uczestniczy już wiele szkół i przedszkoli. Mamy nadzieję, że nasza szkoła wkrótce dołączy do tego programu i będzie mogła nadać imię bocianowi z naszej okolicy.
Oprac.p.Świerczewska

Komentowanie zostało zablokowane.