Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Dyktando 2018

„Powiada się, że w mowie niektórych ludzi słychać nawet błędy ortograficzne”
   Jerzy Blarczyk
        Szukając wyjaśnienia terminu ortografia dowiadujemy się, że wywodzi się on z języka greckiego, gdzie ortho znaczy poprawny, a grafos piszący. Tak więc ortografia to  zbiór zasad
i norm regulujących sposób zapisu słów. Posiąść umiejętność w poprawności ortograficznej jest wielką sztuką, a być dobrym ortograficznie to połowa sukcesu w szkole.  Nie wystarczy nauczyć się zasad na pamięć. Trzeba jeszcze umieć je zastosować w praktyce. Dodatkowo należy dużo czytać i pisać,  gdyż wtedy można wszystko utrwalić. Czasami po prostu należy mieć „inteligencję ortograficzną”. Obecnie uczniowie ortografię traktują z „przymrużeniem oka”. Niejednokrotnie większą uwagę przywiązują do poprawności pisowni w języku obcym niż w ojczystym.
W naszej szkole stało się już tradycją, że uczniowie sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ortografii w dyktandzie szkolnym „I Ty możesz zostać MISTRZEM ORTOGRAFII”.
W bieżącym roku zwycięzcami konkursu zostali: Mateusz Michalczyk (kl. VI), Magdalena Kozik (kl. IV), Donata Dzik (kl. VI),  Bartłomiej Adamiak (kl. VII) , Klaudia Kozioł (kl. VII).  Mateusz, Donata, Bartek i Klaudia reprezentowali szkołę w konkursie ortograficznym „Dyktando 2018”,  w  którym rywalizowali ze sobą przedstawiciele szkół z terenu gminy Wodynie. Łącznie 20 uczniów – 8  w kategorii szkoła podstawowa kl. IV – VI i  12 w kategorii  kl.  VII, II i III gimnazjum.
Konkurs odbył się w Wodyniach 24 kwietnia 2018 r.  Uczestnicy pisali, jak sami mówili, dość łatwe teksty. Klasy IV –VI  – „Przygody jeżyka Jerzego”, natomiast klasy VII, II i III – „Lew z Sulęcina”. Wśród laureatów znalazł się Mateusz Michalczyk – III miejsce, a Donata Dzik otrzymała wyróżnienie. Pozostali wrócili z nagrodą pocieszenia.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
                                                                                                                    Anna Osiak

Komentowanie zostało zablokowane.