Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

EDUKACJA PONAD WSZYSTKO

     W dniu 30 października 2019 r.  chętni uczniowie z klas VI-VIII SP w Rudzie Wolińskiej wraz uczniami klasy VIII ZS w Wodyniach pod opieką p. Anny Osiak i p. Marioli Jaroszewskiej wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Siedlec, którego celem było pogłębienie wiedzy  wychowanków nt. profilaktyki uzależnień oraz zawodoznawstwa.
W programie wycieczki znalazł się koncert o tematyce profilaktycznej „Wyrwani z niewoli” w CKiS, poruszający problemy z jakimi borykają się młodzi ludzie. Młode osoby, chcąc zapomnieć o porażkach i kłopotach, niejednokrotnie uciekają się do stosowania używek, co prowadzi do uzależnienia. Nastolatkowie jednak często bagatelizują jego oznaki, udając że nic się nie dzieje. Konsekwencje takich zachowań mogą mieć tragiczne następstwa. Widowisko uświadomiło nam nie tylko skalę zjawiska, ale wskazało możliwe wyjścia z trudnych sytuacji.
Jak się okazuje wciąż najważniejsze w życiu młodzieży jest posiadanie pozytywnych wzorców, autorytetów, bycie kochanym w rodzinie i akceptowanym przez grupę rówieśniczą. Mogliśmy się o tym przekonać wysłuchując relacji osób, które przezwyciężyły strach, pokonały odrzucenie i zaakceptowały siebie.
Kolejnym miejscem, w którym wzbogaciliśmy naszą wiedzę był Urząd Pracy w Siedlcach. Po urzędzie oprowadziła nas pani Anna Balińska. Pani Anna wyjaśniła nam, w jaki sposób odnaleźć się w tak ważnej instytucji. Opowiedziała czym zajmuje się urząd oraz co może zaoferować młodym ludziom wchodzącym na rynek pracy. Dowiedzieliśmy się, że urząd pracy zajmuje się doradztwem zawodowym, pośrednictwem pracy, szkoleniami dla osób bezrobotnych, organizowaniem stażów pracy i programami wspomagającymi osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą. Uczestniczyliśmy  również w zajęciach, podczas których uzyskaliśmy wskazówki na co należy zwracać uwagę czytając oferty pracy, co jest ważne przy wyborze szkoły średniej i jakie zawody są obecnie zawodami  pożądanymi na lokalnym rynku pracy.
     Wycieczka okazała dla wszystkich jej uczestników ciekawym doświadczeniem i źródłem cennych informacji, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłości.

 

 

Komentowanie zostało zablokowane.