Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Gminne uroczystości patriotyczne

   W niedzielę, 12 września 2021r. uczniowie naszej szkoły na czele z panią dyrektor Wiesławą Rolewicz oraz nauczycielami, uczestniczyli w obchodach ,,Bitwy pod Wolą Wodyńską”. 

   Krwawa bitwa kampanii wrześniowej stoczona została w dniach 13-14 września 1939 r. Walczący obrońcy naszej ojczyzny, dowodzeni przez gen. Wincentego Kowalskiego, znaleźli się w okrążeniu i podjęli próbę przebicia się na południe.

Na cmentarzu wojennym spoczywa 240  żołnierzy, którzy oddali swoje życie „broniąc tej ziemi do krwi ostatniej kropli z żył”.

  Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Wójta Gminy Wodynie Wojciecha Klepackiego, który witając przybyłych gości powiedział „Pochylmy dzisiaj nasze czoła przed bohaterami…Pochylmy czoła przed tymi, którzy zginęli. Oddajmy im należną cześć i szacunek. To miejsce jest przecież historią żywej pamięci, pamięci tak nam bliskiej. Życzyłbym sobie, aby nasza pamięć przejawiała się dbałością o to miejsce i inne miejsca pamięci… „

   Następnie odprawiona została msza święta, której przewodniczył ks. Krzysztof Buczyński proboszcz parafii Wodynie. 

   Po uroczystej Eucharystii odczytano apel poległych i oddano salwę honorową.

Na koniec pierwszej części  uroczystości delegacje złożyły wieńce pod cokołem upamiętniającym poległych żołnierzy.  W imieniu naszej szkoły wieniec złożyła pani Dyrektor wraz z uczniami i nauczycielami. Następnie w uroczystym przemarszu przeszliśmy pod pawilon w parku, gdzie złożone zostały wieńce a na wszystkich czekał gorący, smaczny wojskowy poczęstunek. 

Tomasz Osiński

Komentowanie zostało zablokowane.