Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Młodzi ornitolodzy

W dniu 21 maja bieżącego roku, w naszej szkole odbyło się I spotkanie ornitologiczne z panem Ireneuszem Kaługą członkiem zarządu Siedleckiej Grupy Ekologicznej. Pan Ireneusz pokrótce omówił zadania jakie postawiła przed sobą Grupa. Ekolodzy nie tylko podjęli się ochrony dziko żyjących zwierząt i ich siedlisk (zwłaszcza ptaków: bociana, sokoła wędrownego, płomykówki, sowy uszatej), ale i upowszechniania wiedzy na ten temat.
Pan Ireneusz swoimi profesjonalnymi opowieściami, popartymi ogromną wiedzą o naszych polskich ptakach-bocianach białych, wzbudził ogromne zainteresowanie wszystkich uczniów, nawet tych najmłodszych Opowieści i ciekawostki były poparte prezentacją multimedialną pt. „Rok z życia bociana”. Spotkanie nie obyło się bez konkursowych pytań. Po każdym zadanym pytaniu, ku naszej uciesze, widać było las rąk uczniów chętnych do udzielenia odpowiedzi. Te poprawne były nagradzane upominkami.
Wiele emocji wzbudziła wśród uczniów informacja przyrodnika o tym, że strzela się do bocianów białych przelatujących przez terytorium Libanu. Zdjęcia ukazujące te tragiczne zdarzenia wywołały szmer oburzenia.
W związku z tym problemem prowadzona jest kampania edukacyjna „Przeciwko strzelaniu do bocianów” na terytorium tegoż kraju. Akcja ta nagłaśniana jest za pośrednictwem mediów, portali społecznościowych i w terenie. We współpracy z Ambasadą Polską w Bejrucie Grupa Ekologiczna przygotowała ulotki i materiały edukacyjne, i dotarła z nimi do libańskich szkół.
Ponadto dowiedzieliśmy się, że Grupa Ekologiczna wraz z wolontariuszami od kilku lat organizuje akcje obrączkowania i liczenia bocianów na Podlasiu. Uczniowie mieli okazję obejrzeć z bliska takie obrączki oraz dowiedzieć się co oznaczają znajdujące się na nich symbole.
Mamy nadzieję, że wkrótce odbędzie się kolejne, równie ciekawe spotkanie o tematyce przyrodniczej.

Komentowanie zostało zablokowane.