Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Brak Zdjęć

Próbna ewakuacja i warsztaty z pierwszej pomocy

         3 październik 2017r. wtorek, pochmurno i pada deszcz. Dzień jak wiele innych w naszej szkole. Nic nie zapowiadało żadnych nagłych i nieprzewidzianych wydarzeń. Jest czwarta godzina lekcyjna około 11:15. Wszyscy pochłonięci omawianymi zagadnieniami na zajęciach. Nagle słychać ryk gwizdka i przeraźliwy krzyk naszej pani dyrektor: „Pali się, pali!”. Co robić?Przecież grozi nam niebezpieczeństwo. Szybka decyzja nauczycieli i wszyscy uczniowie wyprowadzeni bezpiecznie na zewnątrz budynku. Nikt nie ucierpiał w pożarze,  a dzięki bardzo odpowiedzialnym wychowawcom i nauczycielom,nawet dzienniki lekcyjne zostały uratowane.
         Niestety,  w wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległy dokumenty i środki finansowe pozostawione w torebkach wszystkich pracowników, bo w chwili zagrożenia nikt o nich nie myślał.  Ale to nie ważne. Najważniejsze, że  uratowani zostali wszyscy przebywający w tym czasie w budynku. Wszak życie i zdrowie ludzkie jest najważniejsze.Na szczęście była to tylko próbna ewakuacja. Po dwóch minutach ponownie wróciliśmy do szkoły na obiad przygotowany przez nasze panie kucharki.
         To jeszcze nie wszystko na dzisiejszy dzień. Po obiedzie czekało nas spotkanie z ratownikiem medycznym panem Mirosławem Paszczyk. Zebraliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej. Pan ratownik udzielił instruktażu jak należy pomagać osobie poszkodowanej przytomnej i nieprzytomnej. Następnie uczniowie dobrani w pary  sami nawzajem próbowali udzielać takiej pomocy. Młodszym uczniom i tym, którzy nie bardzo mogli sobie poradzić pomagał doświadczony ratownik. Był też pokaz udzielania pomocy na fantomie z użyciem defilibratora. Później uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: młodszą i starszą. Każdy mógł samodzielnie przeprowadzić resuscytację na pokazowym fantomie.  Było to wspaniałe doświadczenie dla każdego  ucznia.
Na zakończenie uczniowie klas starszych udali się do pracowni z projektorem, gdzie została pokazana i omówiona prezentacja na temat szkodliwości używek (alkohol, papierosy, narkotyki)  oraz sposoby i metody unikania  uzależnień, bo to niestety podobnie jak ogień zniszczy wszystko. Człowieka też. Pamiętajmy więc o przestrogach i „nie bierzmy” niczego od osób nieznajomych oraz nie kupujmy niebezpiecznych środków  odurzających.
oprac.: p. Marianna Żbik

Komentowanie zostało zablokowane.