Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Ruda czyta jak szalona…

,,Czytanie rozwija rozum młodzieży, 
odmładza charakter starca, 
uszlachetnia w chwilach pomyślności, 
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.
Marcus Tullius Cicero
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2015/2016 jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa było rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Według badań 63% Polaków nie czyta książek, ale ta statystyka nie dotyczy uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej w Rudzie Wolińskiej.
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. 10 czerwca 2016 roku o godzinie 10:00 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły z Dyrekcją na czele zebraliśmy się na boisku szkolnym, aby wspólnie pokazać, że czytaniem można i należy się chwalić. Hasłem „Ruda czyta jak szalona” pokazaliśmy, że czytanie to powszechne zjawisko wśród dzieci i młodzieży w Rudzie Wolińskiej. Każdy z uczniów mógł przynieść swoją ulubioną książkę lub wypożyczyć ją z biblioteki szkolnej. W przeprowadzonym wydarzeniu zostały wykorzystane także książki zakupione w ramach programu „Książki Naszych Marzeń”. Akcję rozpoczęło przedstawienie promujące czytelnictwo i poszanowanie książek w wykonaniu uczniów kl. IV-VI pod kierunkiem p. Anny Kazimierczak. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Aktorzy przygotowali także mini-quiz, który polegał na odgadnięciu tytułu bajki. Okazało się, że uczniom z kl.0-III nie straszne było to zadanie i w bardzo szybkim tempie, niczym Sherlock Holmes, rozwiązywali każdą czytelniczą zagadkę. Kolejnym działaniem było wspólne czytanie książek. Wszyscy uczestnicy akcji byli pochłonięci i skupieni na swojej lekturze, a w takim hałasie było to nie lada wyzwanie. Jako, że „Ruda czyta jak szalona” podjęliśmy się kolejnego zadania – każdy czytał pierwsze słowo ze strony 7 swojej książki i w ten o to sposób stworzyliśmy śmieszny, absurdalny tekst. Następnie ustawiliśmy się w dużym kole na boisku, ale zamiast trzymać się za ręce, tym, co nas łączyło były nasze książki. „Książkowy łańcuch” okazał się zadaniem integrującym uczniów, dał poczucie siły  wspólnoty szkolnej i zrozumienia, że każde ogniwo łańcucha jest bardzo ważne. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem wykrzykiwali nasz okrzyk: „Ruda czyta jak szalona”. Po zakończeniu  lektury dzieci układały swoje książki jedna na drugiej, w jak najwyższą wieżę. To zadanie wywołało najwięcej  radości wśród najmłodszych uczestników akcji. Później nastąpiły poszukiwania pustego skrawka boiska, aby zapisać tytuł swojej książki. Tak powstało niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju  „Książkowe graffiti” w Rudzie Wolińskiej. Uczniowie nie mogli się doczekać prezentacji  wykonanych plakatów, które zdobiły później korytarze szkolne. Każda z klas miała własne hasło zachęcające do systematycznego czytania książek. Klasy wykazały się  kreatywnością i talentem plastycznym . Uświetnieniem całego przedsięwzięcia była parada postaci literackich. Uczniowie z klas 0-VI chętnie wcielili się w postacie z ulubionych bajek i powieści.
Dziękujemy za wspólną zabawę, udowodniliśmy, że czytanie jest wartościowym, pożytecznym i  przede wszystkim przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Potwierdziliśmy, że w Szkole Podstawowej w Rudzie Wolińskiej  jest moda na czytanie…  „Ruda czyta jak szalona!”

 

Cały rok szkolny 2015/2016 były prowadzone akcje mające na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie klas IV-VI bardzo chętnie odwiedzali swoich młodszych kolegów i czytali im bajki i baśnie w ramach akcji „Czytamy młodszym”. Konkursy: na najwięcej przeczytanych książek, „Mistrz pięknego czytania”, „Znam lektury”, „Z jakiej to książki?” cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wytrwali czytelnicy naszej szkoły regularnie prowadzili i rozliczali w bibliotece swój „ Dzienniczek czytelnika”, gazetki ścienne i  prezentacja multimedialna o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, gazetki ścienne o zaletach książek. 20 maja 2016 roku uczniowie klas III i IV, z paniami Anną Pietrasik i Anną Osiak,  uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Gminnej Bibliotece w Wodyniach. Lekcję przeprowadziła pani Grażyna Skorupa. Pomagała jej pani Diana Żydak. Pani Grażyna opowiedziała nam o pracy i funkcjonowaniu biblioteki, o zasobach jakie się w niej znajdują, a także o wymianie międzybibliotecznej.  Najbardziej emocjonującą częścią lekcji było wspólne czytanie znanej wszystkim „Legendy o Bazyliszku”. Dodatkowo pani bibliotekarka ogłosiła konkurs na „Portret Bazyliszka”. Termin wykonania prac został wyznaczony do 1 czerwca.  Konkurs rozstrzygnięto podczas Gminnego Dnia Dziecka w Wodyniach. Laureatami konkursu zostali Weronika Komar kl. III, Paulina Skóra kl. III, Karol  Skóra kl. IV, Kuba Karpiński kl. III i Natalia Kozik III.

Komentowanie zostało zablokowane.