Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Spotkanie z ciekawymi ludźmi

Spotkanie z ciekawymi ludźmi
W poniedziałek 19 października 2015r. naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście: strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Wodyniach oraz pan Jacek Kozioł, leśniczy z Nadleśnictwa Siedlce. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizowanego przez szkołę programu ekologicznego „Spotkania z przyrodą”, na który otrzymaliśmy dotację z WFOŚiGW w Warszawie.
Strażacy bardzo ciekawie opowiadali o zawodzie strażaka oraz zagrożeniach jakie wynikają z zabawy zapałkami i urządzeniami elektrycznymi. Uczniowie uzyskali informację w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną, a przy tej okazji utrwalili sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 oraz numer alarmowy – 112.
Dowiedzieliśmy się jaką rolę odgrywają poszczególne elementy ubrania strażaka, zabezpieczające go przed ogniem i innymi zagrożeniami związanymi z akcją ratowniczą. Przez chwilę niektórzy uczniowie mogli wejść w rolę „strażaków” przymierzając hełmy strażackie, mundury bojowe czy też butlę z tlenem.
Następnie przenieśliśmy się przed szkołę, gdzie mogliśmy obejrzeć wyposażenie wozu ratowniczo-gaśniczego. Strażacy szczegółowo i z ogromną cierpliwością omówili wszystkie tajemnicze przedmioty znajdujące się na jego wyposażeniu. Przedstawili też sposoby i techniki podawania wody podczas pożaru, umożliwiając uczniom praktyczne ćwiczenia.
Drugą część spotkania poprowadził pan leśniczy. Pan Jacek opowiedział nam o specyfice pracy leśniczego, o lesie i jego mieszkańcach. Przypomniał uczniom jak należy zachowywać się w lesie i dlaczego o lasy należy szczególnie się troszczyć i je szanować.
Uczniowie wraz z leśnikiem udali się na spacer do najbliższego lasu na tzw. zajęcia w terenie. Pan leśniczy w bardzo ciekawy i profesjonalny sposób opowiadał o roślinności występującej w naszej okolicy. Mali przyrodnicy z zapartym tchem słuchali opowieści przyrodniczych i byli pod wrażeniem ogromnej wiedzy pana leśniczego.
Była to bardzo pouczająca lekcja przyrody.
Jesteśmy bardzo wdzięczni strażakom oraz panu leśniczemu za poświęcony nam czas oraz przekazanie cennych wiadomości.
Oprac. p. Ewelina Soćko

Komentowanie zostało zablokowane.