Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

     23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Data wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, iż  w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy. W tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

  W związku z tym, że święto ponownie przypadło w okresie nauczania zdalnego uczniowie zostali zapoznani przez nauczyciela bibliotekarza z ciekawostkami z historii książki. Mogli również sprawdzić swoją wiedzę z zakresu lektur rozwiązując quizy.
  Dodatkowo uczniowie klas młodszych wykonywali na zajęciach piękne zakładki do książek, natomiast uczniowie klas starszych, w ramach konkursu, podzielili się spostrzeżeniami na temat książek, które czytają . Są to książki, które według nich wzruszają, zachwycają, inspirują lub z innych powodów pozostają w pamięci.

   A oto tytuły książek, po które sięgają najczęściej uczniowie klas IV – VIII z fragmentami wypowiedzi prac nadesłanych przez uczestników konkursu.

– Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo. Pojedynek”-  Polecam tę książkę tym, którzy lubią książki przygodowe. Moim zdaniem jest bardzo inspirująca i po prostu wciąga.

– Andrzej Maleszka  „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” – Książka jest przygodowa. Gdy ją czytałam wzruszyłam się. Wywołała u mnie wiele emocji. Bardzo polubiłam tę książkę.

– Maistre Prune „Mija i  biały lew”Książka ta opowiada  niezwykłej  przyjaźni dziesięcioletniej dziewczynki i  lwiątka. Bardzo lubię zwierzęta i chyba dlatego ta książka bardzo mi się podoba.

–  Joanne Kathleen Rowling „ Harry Potter” –  Każda kolejna przygoda Harrego zapierała mi dech w piersiach. Wolny  czas spędzałam na rozmyślaniu, wyobrażaniu co się stanie i jak zakończy się jego przygoda. Książka została napisana z myślą o młodzieży.

– Nela Ćwiek „Nela Mała Reporterka” (seria) – Z książek mogłam bardzo dużo się nauczyć, poznać kultury innych ludzi, zobaczyć jakie rośliny i zwierzęta żyją na danym kontynencie. Polecam cykl książek  Neli małej podróżniczki. Wiem jedno na pewno przeczytam wszystkie jej książki. Podobają mi się one bo pisze ona prostym językiem dziecka.

– Duvel Franca „Julia” (seria) – Książka dla nastolatek. Przedstawia przygody dwunastoletniej Julii, tak bardzo podobnej do nas, której życie przypomina czasami jazdę na rollercoasterze.

–  Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” – To książka trochę przygodowa, trochę science-fiction, a trochę   detektywistyczna. Bohaterami jej są nastolatkowie , uczniowie pierwszej klasy gimnazjum, którzy pokonują trudności i uczą się współpracy, dzięki czemu rozwiązują trudną zagadkę. Polecam  wszystkim, którzy lubią dreszczyk emocji.

   Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i tym młodszym, i tym starszym, którzy zaangażowali się w obchody Dnia Książki, bo jak powiedział Monteskiusz „Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”, a moc książek powinna być wykorzystywana w walce z izolacją.

W ramach Światowego Dnia Książki uczniowie klasy I wykonali zakładki do książek.

Komentowanie zostało zablokowane.