Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem   (przysłowie chińskie)
       Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest obchodzony w dniu  23 kwietnia. Święto ma na celu promocję czytelnictwa oraz zwrócenie szczególnej uwagi ma  ochronę własności intelektualnej. Data ta  jest ważna dla światowej literatury, ze względu na rocznice śmierci
i urodzin wielu znanych twórców  m.in. Szekspira , Cervantesa, Nabokova.
    Ciekawostką jest etymologia Święta. Otóż  wywodzi się ono z narodowej tradycji Katalonii, od święta Sant Jordi (dnia  św. Jerzego), które potocznie nazywane jest katalońskimi walentynkami   i od zwyczaju wzajemnego obdarowywania się. W tym dniu katalońskie kobiety otrzymywały od mężczyzn czerwone róże.  Nie chcąc pozostawać dłużne, zaczęły obdarowywać mężczyzn książkami.  Tak więc od 1930 roku Dzień Książki i Praw Autorskich zaczęto obchodzić w Hiszpanii, od 1964 – we krajach hiszpańskojęzycznych, a od 1995 roku już  na całym świecie. W związku z sukcesem święta, UNESCO  miastom najbardziej  wyróżniającym  się  skutecznej  promocji  czytelnictwa, zaczęło na okres jednego roku  przyznawać tytuł Światowej Stolicy Książki. Pierwszym miastem, które otrzymało takie wyróżnienie, był Madryt. Istotny dla polskiej literatury jest fakt, że 24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymało polskie miasto – Wrocław, który był Światową Stolicą Książki w roku 2016. W bieżącym roku ten zaszczyt przypadł Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie).
Nasza szkoła również włączyła się w obchody Święta i podczas apelu w dniu 7 maja pani Anna Osiak przybliżyła jego  ideę. Przdstawiła historię książki, począwszy  od tabliczek glinianych aż do e booka.  Omówiła plusy wynikające z czytania książek. Zwróciła również uwagę na sposoby korzystania z wytworu intelektualnego innych ludzi, w tym naruszanie praw autorskich.

 

Komentowanie zostało zablokowane.