- 21 grudnia 2020
- admin
- Ogłoszenia
- 0

Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy w listopadzie. Święto to jest powszechnie znane na całym świecie, a jego data wcale nie jest przypadkowa. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka, która ma niezwykłą historię.
A wszystko zaczęło się w 1902 roku od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas tej wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Komiks przeczytał pewien producent zabawek. Zainspirowany tym wydarzeniem postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci – pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta.
I tak oto pluszowy miś już od ponad stu lat jest najwierniejszym przyjacielem dzieci na całym świecie. Towarzyszy im w codziennym życiu dzieląc z nimi chwile radości, bywa powiernikiem smutków i lęków.
Miś stał się również jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej i na stałe zagościł w świecie bajek. W tym roku nie mogliśmy przyjść do szkoły z misiem. W związku z tym uczniowie wzięli udziału – konkursie „Mój ulubiony Miś”.
Konkurs został rozstrzygnięty 16 grudnia, a był adresowany do uczniów klas 0-VI , którzy mieli do wyboru wykonać jedno z poniższych zadań:
– zrobić sobie zdjęcie z misiem lub zdjęcie swojemu misiowi i podać 5 tytułów (bajek, baśni, opowiadań, wierszyków itp.), które w tytule mają słowa: miś, niedźwiadek, niedźwiedź, z podaniem oczywiście imienia i nazwiska autora każdego z wypisanych utworów,
– wykonać portret ulubionego książkowego misia, z podaniem jego imienia oraz autora i tytułu książki, której jest bohaterem.
Jak się okazało najbardziej znanymi misiami są: miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Czarny Nosek oraz miś z bajki „Masza i niedźwiedź.
Z kolei wśród utworów w czołówce znalazły się:
– „Złotowłosa i trzy misie”- Ewy Kubaczyk.
– „Detektyw Miś Zbyś na tropie. Lis, ule i miodowe kule-Macieja Jasińskiego, Piotra Nowackiego, Norberta Rybarczyka.
– „Misiowa piosenka”- Benjamina Chauda.
– „Niedźwidź i pianino” -Davida Litchfielda.
– „Miś zwany Paddington” – Michaela Bonda
– „Pamiętnik Czarnego Noska” – Janiny Porazińskiej
– „Kubuś Puchatek” – Alana Alexandra Milne’a
Na konkurs prace nadesłali:
– w kategorii portret misia – Dawid Kędzierski kl. 0, Klaudia Cabaj – kl. I, Wiktoria Kędzierska – kl. I
Zuzanna Śledź – kl. I, Kacper Cabaj – kl. III, Aneta Cabaj – kl. IV, Julia Śledź – kl. V
– w kategorii zdjęcie z misiem: Kacper Mazur – kl. 0, Michał Osiak kl. I, Anna Osiak – kl. IV
Tak więc „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…” – to zdanie z piosenki, śpiewanej wiele lat temu przez najbardziej znanego misia w Polsce, nic nie straciło na aktualności. Ba! Dzieci nie tylko lubią misie, one je uwielbiają!
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie. Prace są naprawdę bardzo piękne, w związku z tym na wszystkich po powrocie do szkoły czekają drobne upominki.
Poniżej zdjęcia nadesłanych prac.
Komentowanie zostało zablokowane.