Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Tobie Ojczyzno śpiewajmy pamięć!

           W środę, 13 listopada, odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na pamiątkę 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy IV i V przedstawili montaż słowno-muzyczny, który pozwolił  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć najważniejsze wydarzenia historyczne, ale także wzbudzić w nas refleksje tamtych chwil. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki o Ojczyznę. Najmłodsze dzieci wykonały piosenkę „Serce w plecaku”.
Następnie klasa VI przedstawiła cechy współczesnego Młodego Patrioty, na podstawie książki Marcina Przewoźniaka „Poradnik Młodego Patrioty” oraz wykonała piosenkę „Niepodległa”. Klasa VIII zaś zaprezentowała bohaterów lektury Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” – Alka, Rudego i Zośkę, wykonując również piosenkę harcerską „Gdzie jesteście Rudy, Alku, Zośko?”
Na zakończenie wystąpili uczniowie, którzy zaśpiewają w Wodyniach podczas tegorocznego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Nutki wolności…”.
Pani Dyrektor podsumowując uroczystość, przypomniała nam, że obecnie nie musimy oddawać życia za Ojczyznę, tak, jak przyszło to czynić naszym przodkom. Niemniej jednak powinniśmy wywiązywać się ze swoich obowiązków i dbać o dobro wspólne, jakim jest nasza Ojczyzna. W ten sposób każdego dnia dajemy swój osobisty wkład w  tworzenie lepszej i silniejszej Polski.

 

Komentowanie zostało zablokowane.