Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Wycieczka na Podlasie

13 czerwca 2019 roku wybraliśmy się do Korycin. To Ziołowy Zakątek wśród malowniczych pól i lasów dziewiczego Podlasia, z dala od miejskich zanieczyszczeń i zgiełku cywilizacji. Miejsce to tchnie spokojem i sielskością życia, które tutaj wydaje się zwalniać i toczyć swoim leniwym tempem, zgodnym z naturą i cyklami pór roku. Na tych czystych i pięknych terenach wciąż żywa jest tradycja zielarska, rdzenni mieszkańcy Podlasia od pokoleń zbierają rośliny lecznicze, korzystając z ich dobrodziejstwa i prozdrowotnych właściwości .
W Ziołowym Zakątku pod opieką miłej pani przewodnik mieliśmy okazję zapoznać się z historią ziołolecznictwa i tradycyjnego zbioru roślin ze stanu naturalnego. Wśród dobiegających zewsząd aromatów ziół i przypraw mogliśmy komponować własne mieszanki herbaciane, zasięgnąć wiedzy zielarskiej podczas przemierzania ścieżek edukacyjnych Podlaskiego Ogrodu Botanicznego. Ziołowy Zakątek zaoferował nam wiele form naturalnego spędzania wolnego czasu w wiejskiej, tradycyjnie podlaskiej scenerii.
Zwiedziliśmy firmę „Dary Natury”, działającą w branży zielarskiej oraz zdrowej żywności. Z surowców zebranych w tej wyjątkowej okolicy produkuje ona swoje wyroby. Obok surowców zebranych ze stanu naturalnego wykorzystuje również plony pozyskane z upraw w gospodarstwach ekologicznych.
Podczas wycieczki mieliśmy możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem gospodarstwa ekologicznego, zwiedzić Podlaski Ogród Botaniczny, w którym zgromadzona jest kolekcja praktycznie całej flory Polski – ponad 1500 gatunków, położonych na obszarze 17 hektarów, poznać chronione rośliny i dziko rosnące gatunki jadalne, jak również rośliny barwierskie, trujące czy przyprawowe. Podczas pieszych wędrówek i warsztatów edukacyjnych, w ogrodzie zaskakuje ilość zakamarków i wąskich leśnych ścieżek, wokół których prawie na naszych oczach rozkwitały piękne, rzadkie rośliny, a sam ogród urzeka wielobarwnością roślin, ich aromatem i spokojem. Wśród drzew można się natknąć między innymi na drewniany, tradycyjny domek szeptuchy, krąg z roślinami aromatycznymi czy zakątek czosnkowej aromaterapii, gdzie można w naturalny sposób oczyścić swoje płuca i układ oddechowy. W lesie znajduje się również klimatyczna leśniczówka, gdzie spróbować można specjałów zrobionych z ziół i surowców zebranych w okolicznych lasach.
W Ziołowym Zakątku funkcjonuje także pracownia ceramiczna, oferująca tradycyjne wyroby rękodzielnicze oraz warsztaty.
Nieopodal zrekonstruowany został  zabytkowy, XVII-wieczny drewniany kościół wraz z ogrodem biblijnym, którego wnętrze mogliśmy podziwiać. Umiejscowiony jest on niedaleko klimatycznego rosarium, gdzie wśród odurzających zapachów i pięknych kwiatów znajduje się ponad 150 gatunków róż. W Ziołowym Zakątku znajdują się wiejskie domy z połowy XIX wieku, przeniesione z różnych miejscowości województwa podlaskiego. Przytulne pokoje doskonale oddają klimat sielskiej, wschodniej wsi. Wszystkie budynki zbudowane są z drewna i konserwowane tłoczonym na zimno olejem lnianym. Naturalne są również pokrycia dachowe – dachy wykonane są ze słomy, drewna lub gliny.
Mieliśmy okazję zjeść tutaj pyszny, zdrowy obiad, bawić się na placu zabaw, gdzie wszystko zostało wykonane z drewna, oglądać zwierzęta z gospodarstwa wiejskiego, takie jak: króliki, kozy, gęsi, kaczki, indyki, kury i inne. Kupiliśmy upominki dla naszych bliskich w postaci przypraw, naturalnych kosmetyków, herbatek…
Zmęczeni z powodu upału, ale pełni nowych wrażeń i doświadczeń, szczęśliwi, wróciliśmy późnym popołudniem do szkoły.
                                                                                Agnieszka Olszewska
« 1 z 2 »

 

Komentowanie zostało zablokowane.