Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

wycieczka

Znów w Warszawie! – mówią zachwycone dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Wolińskiej. To już kolejny wyjazd do stolicy w tym miesiącu.  Tym razem  w ramach unijnego programu „Szkoła Równych Szans – VI edycja”. Program wycieczki jest bardzo napięty. Chcemy bowiem jak najwięcej pokazać naszym uczniom.  Celem jest zwiedzenie Muzeum Techniki  oraz  Centrum Nauki Kopernik – wspaniałego ośrodka nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się.
Zaczynamy więc od Muzeum Techniki … I tutaj szok. Początek XX wieku. Samochody jak ze „starego filmu”, a obok rower! tzw. „bicykl” z ogromnym kołem z przodu. Ciekawe jak się na tym jeździło – pytają dzieci. Jeszcze krótki pokaz pracy silnika samochodowego  i możemy przejść dalej. A tam? Sala komputerowa sprzed 50 lat zupełnie nie podobna do współczesnej, choć niektóre komputery były wyglądem nieco zbliżone do tych w naszej sali komputerowej. W dalszej części wystawy dotarliśmy do gramofonów, szaf grających i innych sprzętów muzycznych z poprzedniego wieku. Niektóre nawet jeszcze odtwarzały muzykę ze specjalnych płyt „podziurawionych” jak tarka do ziemniaków.  W śpiewającym nastroju przeszliśmy do działu fizyki, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach o sile ciężkości, grawitacji,  działaniu magnesów i elektromagnesów na różne metale. Uczniowie z zainteresowaniem brali udział w zabawie  wzbogacając swoją wiedzę o zjawiskach w przyrodzie.
Została nam jeszcze „Szklana Panienka”. Co to jest? No właśnie, co to jest? To przepiękna postać kobiety ze szkła z pokazanymi wszystkimi narządami człowieka. Wspaniała lekcja biologii i WDŻ. Lektor omawiając funkcję każdego organu podświetlał go dla lepszej widoczności. Było trochę uśmieszków, ale wszyscy  słuchali z zaciekawieniem.
Po cudownej lekcji biologii wszyscy bardzo zgłodnieli, więc udaliśmy się na obiad, by nabrać sił do realizacji dalszej części programu, a czekało nas jeszcze wiele niespodzianek w „Koperniku”. Tutaj otworzył się „raj” dla naszych uczniów. Interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych było nie lada wyzwaniem do obejrzenia i sprawdzenia działania każdego z nich. Każdy mógł zajrzeć tam, gdzie tylko chciał.  Mogliśmy poznawać prawa nauki, poprzez samodzielne doświadczenia wykonywane na interaktywnych wystawach. Było cudownie.  Największą atrakcją „Kopernika” było w Planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron i nowoczesnym technologiom multimedialnym odnieśliśmy wrażenie, że przebywamy w najodleglejszych zakątkach kosmosu, a nawet w głębi Ziemi. Coś wspaniałego.
Na zakończenie wyjazdu uczniowie stwierdzili, że na takie wycieczki warto  jeździć i z niecierpliwością czekają na następne.
Oprac. p. Żbik

Komentowanie zostało zablokowane.