Wyjazd edukacyjny do Warszawy
Jest środa 20 września 2017r. Bardzo wczesny ranek, pochmurno i pada deszcz. Dla nas to jednak żadna przeszkoda. Jedziemy przecież do Warszawy – stolicy Polski. Pod czujnym okiem naszych opiekunów już po raz kolejny wjeżdżamy w ramach programu unijnego „Szkoła Równych Szans. VI Edycja”. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Ciekawe co dziś zobaczymy? To prawdziwa dla nas zagadka.
Po dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do celu. Warszawa stała przed nami otworem. Podjechaliśmy pod jakiś dworzec kolejowy „Warszawa Główna”. Może pociągiem pojedziemy dalej? Jednak pani przewodnik szybko nam wyjaśniła, że nigdzie jechać nie będziemy. Znajdujemy się bowiem w „Stacji Muzeum”, czyli inaczej mówiąc w Muzeum Kolejnictwa. Rozpoczynamy zwiedzanie od sali, w której znajdują się modele i makiety kolejowe oraz sale pełne różnych eksponatów związanych z historią kolejnictwa w Polsce. Są m.in.: mapy kolejowe, sztandary stowarzyszeń pracowników kolejowych z okresu międzywojennego, zegary i zegarki, lampy, telefony i mundury kolejowe, dokumenty, fotografie i inne. Na dawnej stacji zobaczyliśmy autentyczny zabytkowy tabor kolejowy: lokomotywy, wagony i różne urządzenia związane z koleją. Do najciekawszych i najcenniejszych eksponatów jakie oglądaliśmy należy wagon tzw. „Salonka Bieruta” i jedyny w Europie, w pełni zachowany pociąg pancerny. Było to wspaniałe doświadczenie poznać rozwój polskiej kolei od koni ciągnących niewielkie wagoniki, aż do współczesnych pociągów „Pendolino”.
Po pełnym wrażeń pokazie pojechaliśmy do bardzo nowoczesnego kina „Cinema Park”, które w harmonijny sposób łączy świat kina, park rozrywki oraz centrum edukacji. Coś wspaniałego. Seanse Cinema Park wyświetlane są w sześciu salach, a każda z nich to zupełnie inna dawka filmowych emocji. Dla spragnionych wrażeń czekały fascynujące filmy, w czasie których mogliśmy nie tylko zapoznać się z przekazem treści z ekranu kinowego, ale jednocześnie brać w nich aktywny udział. Dzięki innowacyjnej technologii kina mogliśmy zajrzeć do wnętrza wulkanu oraz być świadkiem trzęsienia ziemi.
„Potęga żywiołów” – to program, który oglądaliśmy. W czasie jego projekcji staliśmy twarzą w twarz z potęgą ziemskiej natury. Dowiedzieliśmy się, dlaczego kontynenty poruszają się, wulkany wybuchają, a góry powstają. W sali ruchu przekonaliśmy się jak woda kontroluje i kształtuje nasze życie. Dla podniesienia ciekawości i atrakcyjności programu fotele, na których siedzieliśmy poruszały się, a woda pryskała na nas. W sali muzyki byliśmy słuchaczami koncertu dźwięków i kolorów inspirowanych przez naturę. W sali wyobraźni wspólnie z naukowcami staliśmy się odkrywcami jaskini wewnątrz Ziemi. Ostatnia z sal, w której byliśmy to sala interaktywna. Tutaj mogliśmy sprawdzić wiedzę z zakresu geologii, geografii, klimatu i pogody. Najlepszymi słuchaczami okazał się Bartek Adamiak i Klaudia Kozioł z VII klasy oraz Konrad Karczewski z IV klasy. Po trzygodzinnym seansie byliśmy już bardzo zmęczeni i głodni. Udaliśmy się więc autokarem na zasłużony obiad, a po nim ostatnia atrakcja naszego wyjazdu. Znaleźliśmy się w Muzeum Etnograficznym. To najstarsze w Polsce i jedno z największych muzeów etnograficznych w Europie. Powstało ono w 1888 r. W specjalnie zaprojektowanej przestrzeni kilku sal mogliśmy odkryć bogactwo kultur świata, tradycyjnych i współczesnych. Były więc przepiękne stroje regionalne nie tylko z Polski, ale także i ze świata. Mogliśmy zachwycać się przepięknymi rzeźbami i obrazami sakralnymi. Jest to tzw. „Biblia Pauperum” – Biblia ubogich i wykluczonych. Zobaczyliśmy również sprzęt rolniczy z XIX i początków XX wieku. To niesamowite, jak ludzie mogli tym uprawiać ziemię. A jednak tak było.
Po męczącym i pełnym wrażeń dniu nadszedł czas na powrót. Wcale nie napawało nas to radością. Mieliśmy jeszcze tyle propozycji zwiedzania, ale niestety, czas był nieubłagalny. Warszawa to wspaniałe miasto, w którym można miło i kulturalnie spędzić czas. Można się dużo nauczyć, poznać ciekawe historie. Szkoda, że tak rzadko możemy gościć w naszej stolicy Polski – Warszawie.
Oprac. Marianna Żbik
Komentowanie zostało zablokowane.