Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Bohaterowie przeszłości

      Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej otrzymało dotację finansową z Ministerstwa Obrony Narodowej na realizację własnego projektu „Bohaterowie przeszłości”. Do projektu zostało zaproszonych 6 szkół: w Stoczku Łukowskim, Seroczynie, Wodyniach, Wojnowie, Raciborzu i oczywiście Rudzie Wolińskiej.
      W ramach realizacji projektu Marcin Polak (nasz absolwent) przeprowadził spotkanie historyczne z uczniami klas IV-VIII. Tematem spotkania byli wodyńscy bohaterowie, m.in.: kpt. Jan Filip Carossi, gen. Jan Zygmunt Skrzynecki, por. Błażej Szostek „Smukły”, st. sierż. Józef Flisowski „Echo”.
     Kolejnym zadaniem była organizacja 3 etapowego konkursu wiedzy historycznej. Do pierwszego etapu przystąpili wszyscy uczniowie klas starszych. Test konkursowy składał się z pytań zamkniętych i otwartych i dotyczył następujących postaci historycznych: kpt. Jana Filipa Carossiego, gen. Jana Zygmunta Skrzyneckiego oraz gen. Józefa Dwernickiego. Po I etapie  wyłoniono 6 uczniów z najwyższą liczbą punktów. Uczniowie mieli kilka dni na zgłębienie obszernej wiedzy o kpt. Janie Filipie Carossim. 8 listopada odbył się II etap konkursu, który wyłonił 3 zwycięzców: Bartosza Adamiaka, Lilianę Składanowską i Damiana Osińskiego.
    Zwycięzcy mieli za zadanie nagrać kilkuminutowy filmik dokumentalny dotyczący wydarzeń historycznych związanych z naszą najbliższą okolicą. Nasi uczniowie nagrali film o Cichociemnych – żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych.
Czy byli oni związani z naszym terenem? Tak.
W nocy z 24 na 25 marca 1943 roku odbył się zrzut lotniczy z Londynu na pole zrzutowe „Smok” w Helenowie. Tej nocy skoczyło 3 Cichociemnych: porucznik Eugeniusz Chyliński ps. „Frez”, porucznik Zbigniew Twardy ps. „Trzask” i podchorąży kapral Aleksander Olędzki ps. „Rab”- kurier Delegatury Rządu na Kraj. Była to XXVIII ekipa Cichociemnych. Tej nocy zrzucono także skrzynie z bronią i zaopatrzeniem dla Komendy Siedleckiego Obwodu Armii Krajowej.
Scenarzystami jak i reżyserami filmowymi zostały pani Alina Adamiak i pani Magdalena Składanowska. Dokonały one obsady filmu, wybrały miejsca akcji oraz prowadziły próby.
We współpracy reżyserów z aktorami powstał 17 minutowy film dokumentalny.
     1 grudnia 2019 r. w Trzcińcu odbyła się konferencja podsumowująca Rok Jana Filipa Carossiego. Podczas tej konferencji komisja konkursowa ogłosiła wyniki 3 etapu konkursu. Z wielkim entuzjazmem przyjęliśmy informację, że filmik naszych uczniów znalazł się w grupie zwycięzców. Wyłoniono 3 najlepsze prezentacje (ex aequo).
W nagrodę szkoła otrzymała bon w wysokości 1500,00 zł na zakup pomocy dydaktycznych zaproponowanych przez uczniów. Natomiast trójka zwycięzców konkursu historycznego „Bohaterowie przeszłości” bon w wysokości 200,00 zł.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursów.
Dziękujemy uczniom i rodzicom za ogromne zaangażowanie się w produkcję filmu dokumentalnego.

Komentowanie zostało zablokowane.