Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Dzień Ziemi

Co roku 22 kwietnia w Dzień Ziemi wiele organizacji oraz instytucji na całym globie ziemskim organizuje seminaria, konferencje, manifestacje a także pokazy. Tematykę obchodów tego święta  kształtują główne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. W przyszłym roku -2020, Światowy Dzień Ziemi będziemy obchodzić już po raz 50.
,, Chrońmy nasze gatunki” – było to hasło przewodnie obchodów Dnia Ziemi obecnego 2019 roku. Nawiązując do hasła tegorocznej akcji nasz apel poświęciliśmy zagrożonym gatunkom roślin i zwierząt (kręgowce).
            Pierwszą część apelu poprowadzili uczniowie klas VI – VII – opowiadali o roślinach chronionych (budowa, miejsce występowania, ciekawostki ). Niektóre z tych roślin można spotkać w rezerwacie ,, Dąbrowy Seroczyńskie”, który jest częściowo położony na terenie naszej gminy (są to rośliny takie jak: kopytnik, wawrzynek wilcze – łyko, konwalia, lilia złotogłów i inne). W trakcie wystąpień uczniów były prezentowane zdjęcia w/w roślin.
            W drugiej części naszego spotkania, pani Anna Adamiak przedstawiła prezentację nt. ,,Zagrożonych gatunków zwierząt kręgowych”. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o:
– gatunkach zanikłych(np. jaszczurka zielona)
– gatunkach skrajnie zagrożonych(np. wąż Eskulapa)
– gatunkach wysokiego ryzyka(np.żubr)
– gatunkach niższego ryzyka(np.wilk).
            W prezentacji znalazła się również informacja o wymarłych zwierzętach (tur, tarpan). Wszystkie informacje o zagrożonych i wymarłych gatunkach zwierząt można uzyskać z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt -Kręgowce, której autorami są polscy badacze przyrody.
            Ochorona garunków zagrożonych, zarówno roślin jak i zwierząt, jest jednym z wielu sposobów zapobiegania niejednokrotnie bezmyślnej dewastacji środowiska naturalnego. Do tego zobowiązani są wszyscy mieszkańcy ziemi.
                                                                                                                                                             /-/ A. Adamiak, E. Stosio

Komentowanie zostało zablokowane.