Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

ODDAJEMY CZEŚĆ POLEGŁYM ZA NASZĄ WOLNOŚĆ

100 rocznica niepodległości to niezwykłe wydarzenie dla całego narodu polskiego. Walki narodowowyzwoleńcze pochłonęły tysiące niewinnych ofiar. Ich mogiły rozsiane są w różnych miejscach na całym świecie. Często nikt już nie pamięta kto i gdzie spoczywa. Jednym z takich miejsc jest maleńka miejscowość w pow. siedleckim w Gminie Wodynie. Jest to wieś Szostek, a właściwie pobliski las. Tam zostało przerwane życie czterech młodych żołnierzy AK. Był październik 1944 roku. Wojna zbliżała się do końca. Nie wszyscy jednak mogli doczekać tej radosnej chwili. Byli tacy, którzy poświęcili swoje młode życie by inni mogli żyć. Pamiętamy o nich bo im „winniśmy cześć” jak pisał …
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Wolińskiej objęli patronatem mogiłę – pomnik upamiętniający tych, którzy odeszli, byśmy my mogli dziś w wolnej Polsce żyć. Każdego roku grupa uczniów wraz z opiekunem wykonuje prace porządkowe, zapalane są znicze, składane są kwiaty. Tak było i tym razem. Chętni uczniowie z klasy VII i VIII wraz z opiekunem p. M. Mućko-Świerczewską uporządkowali mogiłę i teren wokół niej.
17 październik 2018 roku, piękna słoneczna pogoda. Tego dnia wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i p. dyrektor udali się do Szostka na grób poległych żołnierzy. Tam odbył się uroczysty apel ku czci poległych. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Następnie został odśpiewany Hymn narodowy. Uczniowie ze starszych klas recytowali wiersze o bohaterstwie polskich żołnierzy, śpiewane były pieśni patriotyczne .
Wspólne wyjście całej społeczności to najlepszy sposób, aby rozwijać i kształtować postawy patriotyczne i pielęgnować tradycje narodowe.
M. Żbik

Komentowanie zostało zablokowane.