Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

PATRIOTYCZNIE, LUDOWO I ZDROWO

       Dzień od rana zapowiadał się zwyczajnie i nic nie wskazywało na to, że miała przyjść Wiosna. Sceneria raczej była zimowa, nawet prószył śnieg.  Jednak dziś miało być inaczej. Do szkoły nie trzeba było zabierać plecaków z książkami. Wszystko wskazywało na to, że ten poniedziałek minie szybciej  niż zwykle. Grafik dnia był bardzo napięty. W programie jako główne punkty znalazły się obchody Dnia Patrona naszej szkoły i powitanie Wiosny.
Zaczęliśmy patriotycznie , bo od apelu, który przybliżał nam osobę Patrona. Montaż słowny przygotowali uczniowie z klas V-VI. Następnie została sprawdzona umiejętność słuchania, spostrzegania i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Konkursy nie okazały się trudne. Uczniowie z oddziału przedszkolnego bez problemu poradzili sobie z rozpoznaniem w „galerii postaci historycznych” osoby gen. Józefa Dwernickiego. Klasy I-III szybko uporały się z ułożeniem puzzli z wizerunkiem Patrona. Najszybsi okazali się uczniowie klasy II. Natomiast starsi uczniowie wykazali się dużą wiedzą o  osobie Patrona i historii szkoły w Rudzie Wolińskiej. Klasy VI i V ex aequo zajęły I miejsce. Za tę część dnia odpowiedzialne były pani Anna Osiak i pani Anna Kazimierczak.
       Po patriotyzmie nadszedł czas na mądrości ludowe. Pani Monika Świętochowska przygotowała dla klas II-VI konkurs „Przysłowie prawdę Ci powie”. Uczestnicy sprawdzani byli ze znajomości przysłów polskich, które już niekiedy wyszły z obiegu lub też sięga się po mnie rzadko. Przysłowia wywodzą się z tradycji ludowej, są świadectwem obyczajów oraz wiedzy ludu, często związane z konkretnymi wydarzeniami, utrwalają formy językowe. Są mądrością narodu i ważnym źródłem do badań nad historią kultury, dlatego też każdy z nas powinien je znać.  W tej konkurencji (podobnie jak przy konkursach z wiedzy o Patronie) liczyła się praca zespołowa. Wśród młodszych zwyciężyła klasa II, a wśród starszych VI (popełnili tylko jeden błąd).
Po krótkiej przerwie witaliśmy Wiosnę. Tym razem w centrum wydarzeń pojawili się uczniowie z klas 0-III i zaprezentowali montaże słowno-muzyczne o tematyce wiosennej. Rozstrzygnięty został również konkurs, który przygotowała pani Agnieszka Olszewska, na przebranie za postać baśniową lub z lektury  Zwycięzcami tego konkursu  zostali: Julia Śledź klasa I (wiosna), Natalia Żydak klasa III (wiosna), Kacper Będkowski klasa I (malarz) i Bartosz Adamiak  klasa II (wilk).
    Oczywiście w dalszej części zaplanowanych działań nie zabrakło tematyki zdrowotnej. Wszyscy uczniowie pod bacznym okiem wychowawczyń nabywali zdrowe nawyki żywieniowe. Działanie zostało zrealizowane zgodnie z założeniami programu „Trzymaj formę!”. Na naszych stołach pojawiły się pięknie przygotowane koreczki, szaszłyki, kolorowe kanapki oraz soki i sałatki. Było „kolorowo i  owocowo”.  Samo zdrowie. Gdyby jeszcze wszyscy zaczęli się  tak zdrowo odżywiać, jak deklarowali i eliminować negatywne nawyki  ze swojej diety. Budująca jest jednak myśl, że w świadomości naszych uczniów jest wiedza. Musimy jednak jeszcze zaczekać na wprowadzenie jej w praktykę. Jak mówi stare polskie przysłowie „Nie od razu Kraków zbudowano”.
Ostatnim elementem dnia miało być pożegnanie zimy, a właściwie jej wizerunku,  czyli kukły. Zimę w tym roku przygotowali uczniowie klasy VI, wykazali się przy tym inwencją twórczą.  Miejmy nadzieję, że skutecznie została przepędzona i teraz  już tylko Wiosna będzie królować w przyrodzie.
oprac. p. Anna Osiak

Komentowanie zostało zablokowane.