Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Profilaktyka palenia tytoniu

Szanowny Rodzicu!
W naszej szkole, w okresie od marca do czerwca 2016 r. wdrożony zostanie program profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie”.
Palenie tytoniu to nałóg, na który jesteśmy najmniej uczuleni. Może dlatego, że 30 % z nas, ludzi dorosłych pali. To, że jest to pierwsza przyczyna najpoważniejszych chorób nie budzi już żadnych wątpliwości.
Dlatego też z troski o Twoje dziecko bądź więc uprzejmy Szanowny Rodzicu przeczytać naszą krótką notatkę do końca, bez względu na swoje poglądy na palenie i na fakt czy sam palisz, czy nie. Zastanów się, czy Twoje dziecko próbowało już palić? A może już pali?
Może uważasz, że palenie dziecka to nie jest problem, gdyż masz inne poważniejsze sprawy?
PAMIĘTAJ jednak! Palenie na ogół zaczyna się od spróbowania, co zdarza się większości dzieciom i to nierzadko w bardzo młodym wieku. Niektórzy zaczynają eksperymentować
z paleniem w V i VI klasie, a to może się przerodzić w systematyczne palenie i doprowadzić tak, jak u ludzi dorosłych do nałogowego palenia.
Dzieci z rodzin, w których jedno z rodziców pali, dwukrotnie częściej niż dzieci z rodzin
niepalących, stają się nałogowymi palaczami. Gdy obydwoje rodziców palą to prawie pewne jest
pojawienie się w rodzinie nowego palacza. Palenie wpływa nie tylko na pogorszenie stanu zdrowia dziecka, lecz również na gorsze wyniki w nauce.
Dlaczego dzieci sięgają po papierosa? Ponieważ palą koledzy. Ponieważ czują się słabi, mało wartościowi. Wpływ rówieśników, presja wywierana na innych są ogromne. Wpływ grupy może być wtedy niebezpieczny, gdy dziecko nie potrafi odmówić, powiedzieć “nie palę” i nie czuć się głupio z tego powodu. Dziecko ma wrażenie, że paląc papierosa staje się dorosłym. Obraz palacza, to obraz osoby dojrzałej, zadowolonej, pełnej humoru i fantazji, człowieka sukcesu. Palenie jest przedstawione przez aktorów w filmach, idoli w programach młodzieżowych, na koncertach itp. W ten sposób wielu nawet z dorosłych upodabnia się do swoich idoli? Ale to przecież tylko chwyt reklamowy! Palenie nie jest sposobem na sukces, wręcz przeciwnie przysparza nam różnych problemów, zwłaszcza zdrowotnych. Młodzi sięgają po papierosa, ponieważ palą rodzice lub starsze rodzeństwo. Przykład jest zaraźliwy, zły przykład rodziców również.
Nasz program ukierunkowany jest na: uczenie dzieci umiejętności odmawiania co powinno wpłynąć na wzrost odporności na wpływy rówieśników; uświadamianie odpowiedzialności za własny rozwój i zdrowie; kształtowanie szacunku do siebie; zdobywanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Wspaniale, jeżeli Twoje dziecko posiada tego typu umiejętności. A jeżeli sobie nie radzi albo nie zawsze sobie radzi właściwie? Nasz wysiłek, bez Twojej pomocy i wsparcia, przyniesie niewielkie efekty. Spróbuj dokonać zmian również w swoich zachowaniach. Przykład jest najbardziej zaraźliwy.

Komentowanie zostało zablokowane.