Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Spotkanie z Muzyką

W piątek 15 lutego br. po raz kolejny mogliśmy gościć w naszej szkole artystów z Filharmonii Narodowej. Tym razem wysłuchaliśmy pięknej, jednoaktowej opery Stanisława Moniuszki pt. „Verbum Nobile”. Występ przeniósł nas w czasy szlacheckiej Polski, kiedy to ogromną rolę odgrywała tradycja honorowo danego słowa.
Bohaterowie „Verbum nobile” to dwaj szlachcice: Serwacy Łagoda i Marcin Pakuła. W przeszłości dali sobie słowo honoru (tytułowe „Verbum Nobile”), że ich dzieci – Zuzia i Michał – się pobiorą. Niestety, Zuzia obdarzyła uczuciem kogoś innego i za nic nie chciała słuchać ojca. Na szczęście w finale okazuje się, że jej ukochany to właśnie Michał, który na skutek splotu rozmaitych zdarzeń – musiał zmienić imię zatajając kim jest.
Wszystko kończy się szczęśliwie, bo opera Moniuszki powstała z pobudek patriotycznych i  ku pokrzepieniu serc. Radosna, prosta fabuła przyodziana została przez Moniuszkę w muzykę opartą na znanych, dawnych utworach takich jak Kujawiak czy Polonez.
Była to dla nas kolejna „żywa lekcja muzyki”. Piękne stroje a przede wszystkim występ operowy artystów zrobił na nas ogromne wrażenie. Czekamy na kolejne takie „Spotkania z Muzyką”.
                                                                                                          /-/ M. Mućko

Komentowanie zostało zablokowane.