Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Światowy Dzień Pluszowego Misia

    Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy w listopadzie. Święto to jest powszechnie znane  na całym świecie, a jego data wcale nie jest przypadkowa. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka, która ma niezwykłą historię.

  A wszystko zaczęło się w 1902 roku od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas tej wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Komiks przeczytał pewien producent zabawek. Zainspirowany tym wydarzeniem postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci –  pluszowego misia.  Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta.

   I tak oto pluszowy miś już od ponad stu lat jest najwierniejszym przyjacielem dzieci na całym świecie. Towarzyszy im w codziennym  życiu dzieląc z nimi chwile radości, bywa powiernikiem smutków i lęków.

  Miś stał się również jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej i na stałe zagościł w świecie bajek. W tym roku nie mogliśmy  przyjść do szkoły z misiem. W związku z tym uczniowie wzięli udziału – konkursie  „Mój ulubiony Miś”.

 Konkurs został rozstrzygnięty 16 grudnia, a był adresowany do uczniów klas 0-VI , którzy mieli do wyboru wykonać jedno z poniższych zadań:

– zrobić sobie zdjęcie z misiem lub zdjęcie swojemu misiowi i podać 5 tytułów (bajek, baśni, opowiadań, wierszyków itp.), które w tytule mają słowa: miś, niedźwiadek, niedźwiedź, z podaniem oczywiście imienia i nazwiska autora każdego z wypisanych utworów,

– wykonać portret ulubionego książkowego misia, z podaniem jego imienia oraz autora i tytułu książki, której jest bohaterem.
  Jak się okazało najbardziej znanymi misiami są: miś Uszatek,  Kubuś Puchatek, Czarny Nosek oraz miś z bajki „Masza i niedźwiedź.

Z kolei wśród utworów  w czołówce znalazły się:

– „Złotowłosa i trzy misie”- Ewy Kubaczyk.

– „Detektyw Miś Zbyś na tropie. Lis, ule i miodowe kule-Macieja Jasińskiego, Piotra Nowackiego, Norberta Rybarczyka.

– „Misiowa piosenka”- Benjamina Chauda.

– „Niedźwidź i pianino” -Davida Litchfielda.

– „Miś zwany Paddington” – Michaela Bonda

– „Pamiętnik Czarnego Noska” – Janiny Porazińskiej
– „Kubuś Puchatek” – Alana Alexandra Milne’a

Na konkurs prace nadesłali:
–  w kategorii portret  misia – Dawid Kędzierski kl. 0, Klaudia Cabaj – kl. I, Wiktoria Kędzierska – kl. I
Zuzanna Śledź – kl. I,  Kacper Cabaj – kl. III,  Aneta Cabaj – kl. IV,  Julia Śledź – kl. V

– w kategorii zdjęcie z misiem: Kacper Mazur – kl. 0, Michał Osiak kl. I, Anna Osiak – kl. IV    

Tak więc „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…” – to zdanie z piosenki, śpiewanej wiele lat temu przez najbardziej znanego misia w Polsce, nic nie straciło na aktualności. Ba! Dzieci nie tylko lubią misie, one je uwielbiają!
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie. Prace są naprawdę bardzo piękne, w związku z tym na wszystkich po powrocie do szkoły czekają drobne upominki.

Poniżej zdjęcia nadesłanych prac.

Komentowanie zostało zablokowane.