Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Święto Niepodległości

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
      Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe. W tym roku  obchodziliśmy 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada stał się symbolem walki o wolność, wiary i zwycięstwa Jednak  skojarzenia z polską historią są, niestety, smutne. Polska była w niewoli i po prostu nie istniała. Nie było jej na mapie Europy przez ponad wiek, a dokładnie przez 123 lata.
  Święto zostało ustanowione w 1937 roku (chociaż  Polacy obchodzili je już wcześniej). Po II wojnie światowej zostało zniesione. Do uroczystego świętowania rocznicy powrócono w roku 1989. Obecnie obchody mają różny charakter. W ich trakcie oprócz oficjalnych uroczystości państwowych,  akademii i składania wieńców pod pomnikami, odbywają się również defilady, koncerty, biegi wolnościowe, marsze i  parady.  Każdy świętuje jak potrafi. Wyraża w ten sposób swój patriotyzm. Jak Polska długa i szeroka, „cała w tym dniu świętuje”.
Obchody szkolne
W naszej szkole obchody rocznicy wyswobodzenia  Polski spod jarzma państw zaborczych rozpoczęły się 10 listopada. Uroczystą akademię pod hasłem „Kocham Cię Polsko!” przygotowali  przedstawiciele  klas IV – VI pod opieką pani Anny Osiak. Za repertuar muzyczny odpowiadała pani Anna Pietrasik. Uczniowie w temacie „Droga Polski do wolności” zaprezentowali  naprawdę ciekawą lekcję historii. Przeprowadzili nas przez okres zaborów wskazując na istotę sprawy polskiej na arenie międzynarodowej  w poszczególnych okresach historii, aż do momentu jej odrodzenia. Zwieńczeniem uroczystości szkolnej był Konkurs Pieśni Patriotycznej, w którym wzięli udział i chętni uczniowie z klas „0”-VI.
Uczczone śpiewem i muzyką
Późnym popołudniem 11 listopada w GOK w Wodyniach odbył się I Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Nutki wolności”. Jego ideą było uczczenie tego ważnego dla każdego Polaka dnia w sposób radosny, poprzez śpiew i muzykę. W przeglądzie wzięło udział około 30 wykonawców w rożnym wieku.
Oczywiście naszą szkołę również reprezentowała grupa uczniów, która na scenie dumnie i odważnie pokazała jak ważną rolę w ich młodym życiu pełni patriotyzm, wyrażając go przepięknym śpiewem pieśni  patriotycznych.
Ogromne słowa uznania i podziękowania składamy wszystkim artystom: Małgosi Gajowniczek, Julii Śledź i Oli Zbieć z klasy pierwszej, Natalii Żydak i Julii Zbieć z klasy trzeciej oraz Małgosi Kublik z klasy piątej.
Podziękowania kierujemy również do rodziców i nauczycieli, którzy przyczynili się do tak świetnego przygotowania naszych wykonawców.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Natomiast dla szkoły przygotowany został bon celowy.
Był to naprawdę piękny i świąteczny wieczór.
Obchody gminne
Delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyła w gminnych uroczystościach związanych z obchodami Święta Niepodległości w niedzielę 13 listopada 2016r. Obchody rozpoczął montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów z ZS w Seroczynie, uczniowie przypomnieli historię naszej Ojczyzny. Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej w kościele w Seroczynie, podczas której ks. proboszcz zwrócił uwagę na potrzebę zachowywania cnót takich jak prawda, wiara, patriotyzm w dzisiejszym świecie. Po nabożeństwie udaliśmy się na cmentarz pod Pomnik Ojczyzny, gdzie została odnowiona kwatera żołnierzy września. Spoczywa w niej 146 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wrześniu 1939 r. w walkach pod Seroczynem. Po przemówieniu Wójta gminy Wodynie – p. Wojciecha Klepackiego, nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem. Na zakończenie uroczystości czekała na nas niespodzianka – prawdziwa wojskowa grochówka. Był to świetny pomysł, gdyż każdemu już doskwierał chłód i głód.

Komentowanie zostało zablokowane.