Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Święto Niepodległości

W dniu  9 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. 11 listopada 1918 roku  to dla każdego Polaka ważna data . Po 123 latach pękają kajdany, które pętały naszą Ojczyznę. To symbol miłości, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Każdego roku  to święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości .   
                Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia flagi i odśpiewania przez całą społeczność hymnu narodowego. Kolejna część to montaż  słowno- muzyczny przygotowany przez uczniów klasy V, VI i VII pod kierunkiem p. Stanisławy Urbanek.  Przypomniał on ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918r. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami, przedstawiały uroki ojczystej przyrody.  Uczniowie poprzez teksty wierszy i słowa narratora nawiązali do faktu, że walka o wolność ojczyzny nie zakończyła się w roku 1918. Polacy jeszcze wiele razy  musieli walczyć o wolność i niezawisłość swojego kraju.
          Uzupełnieniem  wierszy były pieśni i piosenki patriotyczne – począwszy od pieśni – „Niepodległość – trudne słowo”, poprzez „Polskie kwiaty” , „Tu wszędzie jest moja ojczyzna” czy też „Mury”. Na zakończenie uczniowie pięknie zaśpiewali – „Taki kraj”.
  Patriotyczny nastrój i wymowę wierszy i piosenek podkreślała dekoracja przedstawiająca orła uwolnionego z kajdan niewoli, unoszącego się nad  konturem Polski, skąpanej w biało- czerwonych  kwiatach.
Po wystąpieniu uczniów starszych, prezentowali się uczniowie klasy I, II i III. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piosenki o ułanach oraz wiersze o ojczyźnie.
   Wszyscy zebrani  z zaciekawieniem i w skupieniu wysłuchali tej niecodziennej lekcji patriotyzmu, która uświadomiła im jak ważna   jest Ojczyzna i Wolność, a uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
oprac.p. Stanisława Urbanek

Komentowanie zostało zablokowane.