Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Uczniowie bohaterami nauki!

Kim był Ignacy Łukasiewicz? Na czym polega praca kryptologa? Jak złamano szyfr Enigmy? Czym zajmowali się Marian Rejewski, Jan Szczepanik, Kazimierz Funk i Henryk Magnuski? Jak odkryto witaminy?  Jakich urządzeń komunikacyjnych kiedyś używano?… Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali uczniowie klasy IV – członkowie koła naukowego „Odkrywcy” pod opieką pani Moniki Świętochowskiej.
Główny celem programu to popularyzacja wiedzy na temat polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań. W III edycji programu „Być jak Ignacy – Zostań Bohaterem Nauki” fundacji PGNiG uczniowie zapoznali się z sylwetkami i dokonaniami nie tylko patrona projektu – Ignacego Łukasiewicza, ale także Mariana Rejewskiego, Kazimierza Funka, Jana Szczepanika i Henryka Magnuskiego, zgłębiając zagadnienia z zakresu m.in. historii, matematyki, biochemii czy kryptologii.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czyje życie uratowała kamizelka kuloodporna zaprojektowana przez Szczepanika, czym jest choroba beri beri i co ją wywołuje, kto złamał szyfr Enigmy, kto stworzył pierwsze walkie – talkie. Podsumowaniem prowadzonych zajęć było stworzenie  postaci tekturowych wybitnych polskich odkrywców – „Muzeum Figur Tekturowych w Rudzie Wolińskiej” oraz plakatów zachęcających do obejrzenia efektu naszych prac. Na koniec naszej przygody stworzyliśmy film podsumowujący nasze wspólne dokonania.

Komentowanie zostało zablokowane.