Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

W podróż z ekologią…

W dniu 17 września 2015 roku uczniowie z naszej szkoły w ramach programu „Spotkania z Przyrodą” zwiedziły Gminną Oczyszczalnię Ścieków w Wodyniach. Stacja oczyszczalni jest w pełni zautomatyzowana i bezobsługowa. Pracą całego obiektu sterują komputery znajdujące się w tzw. sterowni. W czasie wycieczki dzieci pod bacznym okiem pana Łukasza – pracownika nadzorującego pracę maszyn, zostały oprowadzone po całym obiekcie. Dowiedziały się o sposobach oczyszczania wody. Poznały poszczególne etapy oczyszczania od momentu wpłynięcia ścieków do chwili wypuszczenia czystej wody. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie zadawali pytania dotyczące oczyszczalni, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Było to niezwykłe przeżycie dla wszystkich.
Następnie autokarem przejechaliśmy do pasieki pszczelej w Żebraczce. Tutaj poznaliśmy krótką historią pszczelarstwa, mieliśmy okazję na żywo obserwować pracę pszczół w przygotowanym do pokazu ulu za szkłem. Najbardziej zainteresował nas skansen pszczelarski z różnego rodzaju ulami używanymi do produkcji miodu na przestrzeni wielu lat. Podczas zwiedzania skansenu uczniów oprowadzał właściciel pasieki pan Zbigniew Kluska. Bartnik opowiadał o znaczeniu pszczół i pszczołowatych dla środowiska. Bez udziału pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony.
W czasie pobytu w pasiece mogliśmy degustować kilka rodzajów miodu.Posililiśmy się kiełbaskami z grilla. Pragnienie zaś gasiliśmy zdrowymi napojami przygotowanymi przez gospodarzy. Na pamiątkę pobytu każdy z nas otrzymał woskowe figurki. Był to mile i ciekawie spędzony wrześniowy dzień.
Opracowała:
p. Marianna Żbik

Komentowanie zostało zablokowane.