Aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

Wielkanoc 2017

12 kwietnia 2017 r.
 Wielkanoc – to  najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji.  By przybliżyć  te ważne wydarzenia, ich znaczenie i sens dla naszej wiary,  uczniowie  klasy VI  pod kierunkiem katechetki pani Marianny Żbik przygotowali  uroczystą akademię o tematyce  wielkanocnej, która wprowadziła wszystkich zebranych w atmosferę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
 Podczas akademii zostały zaprezentowane  zwyczaje i tradycje wielkanocne. Szczególną uwagę   zwrócono na rolę tradycji w życiu każdego narodu. Dzięki niej bowiem stajemy się sobie bliżsi i kształtujemy swoją narodową tożsamość. My, Polacy jesteśmy tego najbardziej świadomi, ponieważ dzięki głębokiej wierze i pielęgnowaniu zwyczajów chrześcijańskich oraz przekazywaniu ich z pokolenia na pokolenie, udało nam się przetrwać okresy bardzo trudne w naszej historii – zabory, czasy komunizmu i czas walki o niepodległość.
Zwyczaje  dotyczące kultywowania Świąt Wielkanocnych rozpoczynają się od Niedzieli Palmowej, którą obchodzimy na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Wielki Tydzień upływa pod znakiem przygotowań do Wielkiej Niedzieli. W tym czasie uczestniczymy w wielu nabożeństwach upamiętniających mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Uczniowie przypomnieli również o tradycji  święcenia pokarmów na stół wielkanocny oraz ich symboliki. Nie zapomnieli także wspomnieć o tzw. „lanym poniedziałku” czyli o Śmigusie Dyngusie. Na zakończenie złożyli wszystkim życzenia świąteczne.
W drugiej części  akademii został podsumowany konkurs wielkanocny. Po przeprowadzeniu analizy prac konkursowych , bardzo wysoki poziom ich wykonania i wyjątkowość każdej z prac przyznano wszystkim młodym artystom szczególne wyróżnienia. Uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i skromne upominki.
Na zakończenie pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne.
 Oprac. p. M. Żbik

Komentowanie zostało zablokowane.